Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

 

Podczas tegorocznego Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB podjęliśmy wiele ważnych decyzji, jednak najważniejszym elementem, który został wypracowany, był nowy kodeks etyki. Komisja ds. Etyki przy Krajowej Radzie PIIB, pod przewodnictwem Elżbiety Godzieszki, wypracowała bardzo dobry dokument, dający inżynierom budownictwa dużo lepsze ramy do funkcjonowania niż jego poprzednia wersja.

 

Wiele osób pytało, dlaczego rozpoczęliśmy pracę nad kodeksem. Odpowiedź była prosta i jednoznaczna – dotychczasowy przestał być aktualny. W tak dynamicznie zmieniającym się świecie bardzo trudno jest zachować świeżość dokumentu przez prawie 20 lat. Mimo że kodeks był w 2013 r. aktualizowany, to uznaliśmy, że czas go ponownie uaktualnić. Prace rozpoczęły się w 2022 r. i trwały prawie 2 lata.

 

Dokument został podzielony na dziewięć ważnych rozdziałów. Znalazły się w nich zapisy, które w mojej ocenie dają realną szansę, aby wymagać od inżynierów budownictwa odpowiednich postaw. Nie tylko w obszarze wykonywanego przez nas zawodu, ale również w takich aspektach życia jak kwestie ekonomiczne, płacowe, społeczne lub ekologiczne. Poruszona w kodeksie problematyka dotyczy działań antykorupcyjnych, antydyskryminacyjnych i konfliktu interesów, ale również koncentruje się na wzajemnych relacjach pomiędzy członkami izby. Szczególnie na tym, jak wspólnie powinniśmy tworzyć etos naszego zawodu. W aktualnym kodeksie znalazły się także informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji i reprezentowania izby w przestrzeni publicznej.

 

Wszystko po to, aby klarownie wskazać jak najlepszą ścieżkę postępowania w tych dynamicznych czasach osoby reprezentującej nie tylko zawód inżyniera budownictwa, ale również zawód zaufania publicznego.

Cel, jaki przyświecał przy tworzeniu nowego kodeksu, to oddanie w ręce inżynierów dokumentu maksymalnie transparentnego i zrozumiałego. Takiego, który nie pozostawia zbyt wiele przestrzeni do interpretacji. To w moim odczuciu zostało osiągnięte, za co bardzo serdecznie chciałbym podziękować przewodniczącej Komisji ds. Etyki przy Krajowej Radzie PIIB – Elżbiecie Godzieszce, która wraz z całym zespołem włożyła ogrom pracy i energii w przygotowanie tego dokumentu. Był on konsultowany ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na każdym etapie prac, dzięki czemu żywimy przekonanie, że zaspokaja potrzeby wszystkich interesariuszy i rozwiązuje problemy, które generował poprzedni dokument.

 

Serdecznie zachęcam do zapoznania się z nowym Kodeksem etyki zawodowej członków PIIB, a przede wszystkim do przeczytania wywiadu z jego główną autorką.
Miłej lektury!

 

Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w magazynie „Inżynier Budownictwa” nr 9/2024