28. już spotkanie Grupy Wyszehradzkiej (V4) odbywało się od 29 września do 2 października br. na zamku Valec w okręgu Wysoczyna w Czechach. Obecni byli przedstawiciele izb inżynierów budownictwa i stowarzyszeń z 4 państw tworzących grupę, tj. Czech, Słowacji, Polski i Węgier.
28. już spotkanie Grupy Wyszehradzkiej (V4) odbywało się od 29 września do 2 października br. na zamku Valec w okręgu Wysoczyna w Czechach. Obecni byli przedstawiciele izb inżynierów budownictwa i stowarzyszeń z 4 państw tworzących grupę, tj. Czech, Słowacji, Polski i Węgier.
Polskę reprezentowała trzyosobowa delegacja PIIB: Filip Pachla, wiceprezes KR PIIB, Andrzej Pawłowski, przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB, Zygmunt Rawicki, członek komisji i uczestnik wszystkich dotychczasowych spotkań grupy, oraz Karol Firek, skarbnik Zarządu Głównego PZITB.
Przybyłych na obrady przywitał w imieniu gospodarzy inż. Robert Špalek, prezydent Czeskiej Izby Uprawnionych Inżynierów i Techników (ČKAIT), prosząc równocześnie o przedstawienie się poszczególnych delegacji. W związku z 30-leciem powstania ČKAIT w pierwszej prezentacji zostały przedstawione historia oraz główne osiągnięcia czeskiego samorządu inżynierów. Kolejne prezentacje i wystąpienia były związane z tematami istotnymi dla branży budowlanej, zaproponowanymi przez gospodarzy: zmianami prawnymi, cyfryzacją w budownictwie, ewolucją cen materiałów i robót budowlanych, krajową polityką energetyczną i zarządzaniem energią, zmianami cen nieruchomości, perspektywą dla firm budowlanych. Szczególne zainteresowanie i żywą dyskusję wywołała tematyka wzrostu cen i ich wpływu na bieżące oraz przyszłe kontrakty, przedstawiona przez kolegów ze Słowackiego Związku Inżynierów Budownictwa w prezentacji zawierającej m.in. formuły pozwalające uwzględniać wpływ różnych czynników zmieniających się z powodu inflacji na ostateczną cenę. Filip Pachla, wiceprezes KR PIIB, omówił informacje z Polski dotyczące zmian w prawie budowlanym, wspominając o niekorzystnych dla bezpieczeństwa przepisach dotyczących domów jednorodzinnych do 70 m2. Zygmunt Rawicki przedstawił dane dotyczące cen w budownictwie i przewidywanego spowolnienia szczególnie w zakresie inwestycji prywatnych. Wspomniał również o wpływie wojny toczącej się w Ukrainie na polski sektor budowlany. W kolejnych wypowiedziach i dyskusji szczególnie dużo uwagi poświęcono kwestii zamówień publicznych oraz kryterium najniższej ceny stanowiącym problem w wielu krajach, nie tylko Grupy Wyszehradzkiej. Poruszono również temat efektywności energetycznej budynków. Omawiane problemy znalazły swój wyraz w podpisanej 1 października deklaracji podsumowującej całe spotkanie.
W programie przygotowanym przez organizatorów znalazło się także zwiedzanie elektrowni atomowej w pobliskich Dukovanach, która jest obecnie rozbudowywana. Oprócz poznania całego procesu produkcji energii elektrycznej ze wzbogaconego uranu uczestnicy wyjazdu mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda szkolenie operatorów nadzorujących pracę reaktorów. Muszą oni cechować się odpowiednią odpornością psychiczną, a co pół roku w symulatorze sterowni wykazać się zdolnością do podejmowania właściwych kroków w przypadku nieprzewidzianych sytuacji, których scenariusze przygotowują inżynierowie ds. bezpieczeństwa w oparciu o analizę zaistniałych wcześniej na świecie przypadków oraz możliwe, chociaż niekiedy mało prawdopodobne zakłócenia prowadzące do awarii.
Obradom towarzyszyły również wydarzenia kulturalne. W pięknej, barokowej sali pałacu Jaromĕřice odbył się koncert kwartetu smyczkowego, a na zamku w Morawskim Krumlowie inżynierowie podziwiali wielkie płótna Alfonsa Muchy – bardziej znanego jako grafik i twórca paryskich plakatów – tworzące cykl „Słowiańska Epopeja”. Jeden z obrazów został poświęcony bitwie pod Grunwaldem.
W przyszłym roku organizatorem spotkania Grupy Wyszehradzkiej (V4) będzie Słowacja.
Tekst: Andrzej Pawłowski
przewodniczący Komisji Współpracy z Zagranicą KR PIIB