altW budownictwie nieczęsto wykonuje się badania w skali 1:1. Instytut Techniki Budowlanej wraz  Państwową Strażą Pożarną zrealizował eksperyment naukowy „Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany” w celu zbadania odporności ogniowej tego typu konstrukcji w warunkach rzeczywistych.

altW tym celu na poligonie w Pionkach k/Radomia, należącym do  Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, zbudowano dwukondygnacyjny obiekt, w którym inicjowany był pożar. Przeprowadzone 25 i 26 sierpnia badania wykazały, że w technologii drewnianego budynku szkieletowego odpowiednio skonstruowane stropy i przegrody wewnętrzne  pozwalają na skuteczne zabezpieczenie przyległych pomieszczeń. Projekt był wspierany przez krajowych producentów szkieletowych domów drewnianych.  Przebiegowi końcowej fazy eksperymentu mogli przyglądać się goście zaproszeni do udziału w towarzyszącej temu wydarzeniu konferencji, w której uczestniczył Andrzej Pawłowski –wiceprezes Krajowej Rady  PIIB.   

altPodczas konferencji omówiono problemy ochrony przeciwpożarowej wielokondygnacyjnych budynków drewnianych oraz światowe osiągnięcia w tej dziedzinie.

W technologii szkieletu drewnianego wznoszone są najczęściej budynki do 4 kondygnacji, ale najwyższy budynek drewniany, zbudowany w Norwegii, ma wysokość 84,5 m. Wyniki badań będą stanowiły podstawę do opracowania przepisów pozwalających na szybszy rozwój tej dziedziny budownictwa w Polsce.

  1. Pawłowski