28-29 czerwca 2019 r. w Warszawie obradował XVIII Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Podczas obrad dokonano oceny działalności krajowych organów statutowych w 2018 r. Krajowa Rada PIIB uzyskała absolutorium.
28-29 czerwca 2019 r. w Warszawie obradował XVIII Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Podczas obrad dokonano oceny działalności krajowych organów statutowych w 2018 r. Krajowa Rada PIIB uzyskała absolutorium.
Od powitania gości i delegatów przybyłych na XVIII Krajowy Zjazd Sprawozdawczy Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa rozpoczął obrady prof. Zbigniew Kledyński, prezes PIIB. Na zjazd przybyło 191 delegatów z 16 okręgowych izb (frekwencja 94,09%).
Prezes PIIB w swoim wystąpieniu otwierającym obrady XVIII Krajowego Zjazdu PIIB skupił się na kilku aktualnych tematach, ważnych dla samorządu zawodowego. Dotyczyły one m.in. prac legislacyjnych związanych z samorządem zawodowym inżynierów budownictwa, przyszłej siedziby PIIB oraz bieżącej działalności. Jak zauważył Z. Kledyński budowa przyszłej siedziby przy ul. Kujawskiej w Warszawie dobiega końca i samorząd czeka szereg prac związanych z formalnym objęciem obiektu oraz jego zasiedlenie.
Prezes PIIB odniósł się do prac legislacyjnych dotyczących ustawy o architektach oraz inżynierach budownictwa. Nadmienił, że dyskutowano już pięć projektów osobnych ustaw o zawodach, a zestawienie samych propozycji definicji zawodów to wielostronicowa tabela.
– Merytorycznie w tych sprawach powiedziano i napisano prawdopodobnie już wszystko, a pozamerytorycznie, często emocjonalnie, mówi się i pisze dużo za dużo. Nie jest lekiem na problemy urbanistyki i architektury ograniczanie roli inżynierów budownictwa. To nie inżynierowie są autorami pomysłu o dwóch odrębnych regulacjach, a wywołane przez ten pomysł perturbacje nie przyczyniają dobra wspólnego – podkreślił Z. Kledynski
Prezes PIIB wskazał także na niektóre z działań podjętych przez Krajową Radę PIIB w minionym roku m.in. powołanie nowych komisji i zespołów w celu aktywizacji prac w wyznaczonych obszarach, doskonalenie form szkoleń zawodowych, czy współpraca z bliskimi stowarzyszeniami i samorządami zawodowymi. Implementacja BIM, czy też Zintegrowany System Kwalifikacji i program „Dostępność Plus” – to zagadnienia, które są bliskie KR PIIB. Ponadto umacniane są dotychczasowe i rozwijane nowe kontakty ze szkołami wyższymi. Krajowa Rada PIIB angażuje się również w prace międzynarodowych organizacji budowlanych i przykładem tego jest organizowane w tym roku w Polsce XXVI spotkanie organizacji budowlanych krajów Grupy Wyszehradzkiej.
– Staramy się wykorzystywać każdą sposobność, aby w wielu miejscach i okolicznościach podkreślać znaczenie i rolę naszego zawodu, budować wiedzę na jego temat, a przez to poprawiać jego społeczny odbiór – powiedział Z. Kledyński
Po wystąpieniu Prezesa PIIB odznaczono Medalami Honorowymi PIIB kol. Zbigniewa Miturę i kol. Andrzeja Myśliwca. Swoją wieloletnią działalnością na rzecz samorządu zawodowego oraz branży budowlanej zasłużyli na to cenne wyróżnienie oraz mogą być przykładem dla innych członków PIIB.
W oficjalnej części zjazdu głos zabrali także zaproszeni na obrady goście. Przewodniczący PZITB Ryszard Trykosko podkreślił, że sprawy dotyczące inżynierów budownictwa są dla stowarzyszenia, które reprezentuje, ważne i bliskie. Podziękował za dotychczasową współpracę i zadeklarował jej kontynuację. Docenił powołanie przez KR PIIB - Komisji ds. współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi i stwierdził, że PZITB z chęcią podpisze porozumienie o współpracy z samorządem zawodowym inżynierów budownictwa oraz innymi stowarzyszeniami naukowo-technicznymi.
Prezes Stowarzyszenia Polskiej Izby Urbanistów Jolanta Przygońska podziękowała za zaproszenie oraz zauważyła, że po raz kolejny urbaniści i inżynierowie budownictwa znaleźli się w sytuacji zmian otoczenia prawnego dotyczącego procesu budowlanego. Zmiany te odnoszą się do wszystkich uczestników procesu budowlanego: urbanistów, inżynierów budownictwa i architektów. Życzyła zebranym owocnych obrad.
Prezes FSNT NOT Ewa Mankiewicz-Cudny nawiązała w swojej wypowiedzi do pozycji inżynierów budownictwa oraz IV Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich. Stwierdziła, że rola inżynierów budownictwa jest za mało doceniana i brak jest zainteresowania, ze strony władz, jakże ważnym dla gospodarki są zawodem. Wspomniała o inżynierach budownictwa, którzy swoją działalnością i pracą zawodową wpisali się w gospodarkę i historię wielu krajów na świecie. Dodała, że bez inżynierów budownictwa nie uda się zbudować nowoczesnej Polski.
Nad sprawnym przebiegiem obrad czuwało Prezydium Zjazdowe na czele z Wojciechem Kamińskim, przewodniczącym i w skład, którego delegaci wybrali także: Elżbietę Gabryś, Wiesława Chojnackiego, Jarosława Suchorę i Janusza Wójtowicza.
W dalszej części zjazdu omówiono sprawozdania krajowych organów statutowych z działalności w 2018 r. i podsumowano funkcjonowanie Izby w ubiegłym roku. Zdecydowaną większością głosów delegaci przyjęli sprawozdanie Krajowej Rady PIIB oraz sprawozdania pozostałych organów statutowych PIIB – Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej, Krajowego Sądu Dyscyplinarnego, Krajowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej. W wyniku głosowania Krajowa Rada PIIB uzyskała absolutorium, które jest wyrazem akceptacji przez delegatów podejmowanych przez Krajową Radę działań i inicjatyw. Podczas obrad pierwszego dnia zjazdu przyjęto także budżet PIIB na 2020 r. oraz uchwalono zmiany w Regulaminie nadawania Odznaki Honorowej PIIB.
Wręczono również Złote i Srebrne Odznaki Honorowe PIIB. Złote Odznaki otrzymali: Zygmunt Meyer i Marian Zdunek, natomiast Srebrne Odznaki PIIB przyznano Iwonie Warzybok i Jerzemu Witczakowi.
Podczas drugiego dnia zjazdu Piotr Korczak, przewodniczący Komisji Uchwał i Wniosków omówił wnioski złożone w czasie XVIII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB. Dyskutowano także o problemach ważnych dla budownictwa i wykonywania zawodu inżyniera budownictwa.
Delegaci przyjęli również Stanowisko XVIII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB w sprawie projektowanych zmian ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa i ustawy – Prawo budowlane. Stwierdzono w nim m.in. potrzebę podtrzymania stanowiska poprzedniego Zjazdu PIIB z dn. 30 czerwca 2018 r. w sprawie dezintegracji zawodów architekta i inżyniera budownictwa, wyrażającej się m.in. w przygotowaniu odrębnych ustaw o zawodzie architekta oraz o zawodzie inżyniera budownictwa. Odniesiono się także do proponowanych zmian ustawy Prawo budowlane.
Gośćmi XVIII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczego PIIB byli m.in. Robert Geryło, dyrektor Instytutu Techniki Budowlanej; Ewa Mankiewicz-Cudny, prezes Zarządu FSNT NOT; Jolanta Przygońska, prezes Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów; Ryszard Trykosko, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa; Krystyna Korniak-Figa, prezes Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Janusz Rymsza, zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Jerzy Gumiński, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.