Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!
To słowo wstępne będzie inne od poprzednich. Chciałbym w nim poruszyć sprawę, która w natłoku innych ważnych i pilnych tematów jest często pomijana, chciałbym pomówić o naszym zdrowiu. Także tym psychicznym. Niestety, z analiz lekarzy i ekspertów jasno wynika, że z psychiką Polaków nie jest najlepiej. Aż 30% z nas przyznaje, że mierzy się z różnego rodzaju problemami psychicznymi – tak wynika z badania opublikowanego przez prof. Dominikę Maison z Uniwersytetu Warszawskiego. Badacze nieoficjalnie przyznają, że ta skala może być jeszcze większa, bowiem wciąż dla wielu osób problemy ze zdrowiem psychicznym są tematem wstydliwym i otwarcie mówią o nich głównie młodsi Polacy. W grupie badanych osób w wieku 55+ do takich trudności przyznało się tylko 4% ankietowanych. Częściej były to kobiety niż mężczyźni. To wszystko daje do myślenia. Przytoczę jeszcze jeden wynik badania: co trzeci Polak w swoim najbliższym otoczeniu zna kogoś, kto ma problemy psychiczne i już korzysta ze specjalistycznej pomocy lub takiego wsparcia potrzebuje. A choroba nie wybiera ani płci, ani zawodu. Narażeni jesteśmy wszyscy.
Być może nawet my, inżynierowie budownictwa, jeszcze bardziej niż inne branże możemy być dotknięci tym poważnym problemem. Żyjemy i pracujemy w dużym stresie oraz napięciu. Odpowiadamy za niezwykle poważne tematy i przedsięwzięcia. Bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, czasem ponad nasze siły. Musimy radzić sobie z nadmiarem stresu. To bardzo wiele jak na jedną osobę. I niestety wciąż w naszym środowisku dostrzegam przekonanie, że przyznanie się do problemów natury psychicznej to wstydliwy temat. Często zwyczajnie nie mamy czasu skupić się na naszej kondycji psychicznej i bagatelizujemy tę kwestię.
W 2023 r. na depresję chorowało co najmniej 4 mln Polaków. To nie tylko problem medyczny, ale także gospodarczy, bo z tego powodu odnotowano wtedy 7,4 mln dni absencji pracowniczych. Jeśli kogoś nie przekonują zdrowotne aspekty, może te ekonomiczne pozwolą inaczej spojrzeć na to wyzwanie. Psycholodzy podają, że coraz częściej depresja dotyka osoby na wysokich stanowiskach, dobrze zarabiające i wykształcone. A przecież nie tylko na nią jesteśmy podatni...
Żyjemy bardzo szybko, jesteśmy narażeni na mnóstwo zagrożeń, dotyka nas wiele lęków związanych z funkcjonowaniem współczesnego świata, co ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne nasze i naszych bliskich. Badacze problemu podkreślają, że są to czynniki ryzyka wzrostu rozpowszechniania zaburzeń depresyjnych. W takich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc ekspertów, bo nasza konstrukcja psychiczna, tak jak konstrukcja budowlana, może potrzebować fachowej konsultacji. Na szczęście w mediach mówi się o tym coraz głośniej, co pozytywnie wpływa na świadomość Polaków.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa, korzystając z doświadczeń innych samorządów zawodów zaufania publicznego, w tym przede wszystkim lekarzy, przygotowuje obecnie działania mające na celu walkę z depresją. Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Żadna praca nie jest warta zdrowia.
Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w magazynie „Inżynier Budownictwa” nr 2/2025