Inżynierowie budownictwa to osoby, które każdego dnia mierzą się z wyzwaniami tworzenia infrastruktury, z której korzystamy wszyscy. W kampanii „To my budujemy Twój świat” pokazujemy różnorodność tej profesji – od skali projektów, przez specjalizacje, aż po indywidualne podejścia do pracy. Historie inżynierów, którzy wybrali tę ścieżkę zawodową, są dowodem na to, jak wiele możliwości daje budownictwo i jak różnorodne są drogi, które prowadzą do tego zawodu.

Artur Kotarski
Artur ukończył Politechnikę Łódzką na kierunku budownictwo, specjalizując się w konstrukcjach budowlano-inżynierskich. Już podczas studiów pracował jako asystent projektanta konstrukcji, a po ich ukończeniu zdobywał doświadczenie jako inżynier budowy. W 2014 roku założył własną działalność gospodarczą, zajmując się projektowaniem konstrukcji, charakterystykami energetycznymi budynków oraz wsparciem inwestorów w kontaktach z administracją architektoniczno-budowlaną.
Jak sam podkreśla, wybór tej ścieżki zawodowej wynikał m.in. z tego, że „branża budowlana dawała lepsze perspektywy do prowadzenia w przyszłości własnej działalności.”
Jego dorobek zawodowy obejmuje projekty 7 stacji uzdatniania wody na terenie całej Polski, kilkunastu hal do 1000m2, 3 hal powyżej 1000m2, kilkadziesiąt ocen technicznych i ekspertyz. Od 2022 roku jest zatrudniony jako adiunkt na stanowisku dydaktycznym w Katedrze Fizyki Materiałów Budowlanych i Budownictwa Zrównoważonego na wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Aktywnie działa w Łódzkiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa, pełniąc funkcję m.in. sekretarza Zespołu ds. Doskonalenia Zawodowego i członka Rady Programowej Wydawnictw ŁOIIB.

Sebastian Gawłowski
Sebastian ukończył Politechnikę Częstochowską na kierunku Inżynieria Środowiska, a później również Budownictwo. Karierę rozpoczął w rodzinnej firmie, pełniąc funkcję asystenta inspektora nadzoru przy dużych inwestycjach, takich jak Galeria w Jastrzębiu Zdroju, Stadion Tyski w Tychach czy hala widowiskowo-sportowa w Gliwicach.
W 2015 roku założył własną działalność, jednocześnie kontynuując współpracę z firmą rodzinną. W kolejnych latach zdobył uprawnienia do projektowania i kierowania w specjalności sanitarnej bez ograniczeń i od tego momentu zaczął pełnić funkcję Inspektora Nadzoru branży sanitarnej na obiektach kubaturowych. Nadzorował m.in. budowę budynku wielorodzinnego w Częstochowie, a wcześniej przedszkola pięciooddziałowego wraz z pomieszczeniami biurowymi, instalacjami technologicznymi oraz wyposażeniem kuchni.
„Zawód inżyniera pozwala nam cały czas się rozwijać, myśleć – przez zmieniające się technologie czy materiały budowlane” – podkreśla Sebastian, który ceni w swojej pracy możliwość łączenia wiedzy technicznej z praktycznym wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań.
W roku 2024 zostałem Przewodniczącym Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – Oddział w Częstochowie oraz zostałem powołany do Rady Młodych przy Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa. W tym samym roku zostałem powołany do Rady Społeczno-Gospodarczej przy Wydziale Infrastruktury i Środowiska oraz Rady programowej Inżynierii Lądowej, Geodezji i Transportu Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej.

Damian Pawlak
Damian ukończył Wydział Budownictwa Politechniki Łódzkiej w 2009 roku. Już na trzecim roku studiów rozpoczął współpracę z biurem projektowym, zdobywając doświadczenie w projektowaniu konstrukcji. Po ukończeniu studiów podjął pracę na budowie, zajmując się realizacją projektów budowlanych. W 2013 roku uzyskał uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jako inżynier budowy uczestniczył m.in. w przebudowie Loftów u Scheiblera.
Od 2015 roku pełnił funkcję inspektora nadzoru na Politechnice Łódzkiej, gdzie później awansował na stanowisko kierownika Działu Inwestycji i Remontów. W tym czasie uczestniczył w realizacji wielu projektów, obejmujących zarówno renowację obiektów zabytkowych, jak i budowę nowych budynków. W 2021 roku objął stanowisko dyrektora technicznego w Miejskiej Arenie Kultury i Sportu, gdzie nadzorował takie obiekty, jak Stadion ŁKS (w tym jego rozbudowę), Stadion Widzewa, Stadion Żużlowy oraz Atlas Arenę.
Od 2013 roku rozpoczął również własną działalność gospodarczą, a dziś zarządza kilkoma firmami. „Jedna z firm zajmuje się wykonywaniem stanów surowych budynków wielorodzinnych, gdzie z dumą zatrudniamy młodą i prężną kadrę wychowanków politechniki, co pozwala mi na realizację ambitnych projektów i budowanie jednocześnie kilku budynków mieszkalnych wielorodzinnych dla różnych firm deweloperskich” – mówi Damian.
Dzięki jego zaangażowaniu i skutecznemu zarządzaniu, obecnie zatrudnia około 80 osób, realizując projekty, które kształtują współczesną przestrzeń miejską.

Konrad Skrodzki
Konrad swoją karierę zawodową rozpoczął od 3-miesięcznego stażu jako inżynier budowy przy projekcie elektrowni jądrowej w Finlandii. Po powrocie do Polski zdobywał doświadczenie w biurze projektowym w Krakowie, gdzie zajmował się projektami warsztatowymi konstrukcji stalowych na rynek USA. Wśród realizowanych inwestycji znalazły się duże obiekty użyteczności publicznej, takie jak hale sportowe, uniwersytety czy muzea, w tym National Museum of African American History and Culture w Waszyngtonie.
Po zdobyciu uprawnień budowlanych i praktyki zawodowej założył w rodzinnej Dębicy własne biuro projektowe. Aktualnie zespół liczy pięć osób i realizuje projekty na terenie całego kraju. Biuro specjalizuje się w budownictwie kubaturowym, obejmującym budynki usługowe, handlowe, mieszkalne i użyteczności publicznej, a w swojej pracy wykorzystuje technologię BIM.

Wioleta Alenowicz
Wioleta w 2014 roku ukończyła Politechnikę Opolską, specjalizując się w technologii betonu. Po studiach rozpoczęła pracę w zakładach prefabrykacji elementów betonowych, gdzie zajmowała się kontrolą jakości oraz wprowadzaniem produktów budowlanych na rynek.
W 2019 roku rozpoczęła pracę na budowach, realizując inwestycje obejmujące obiekty szpitalne oraz budynki energooszczędne i pasywne. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia uzyskała uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do kierowania robotami bez ograniczeń. Wśród jej osiągnięć można wymienić budowę powłoki pneumatycznej nad pełnowymiarowym boiskiem (przekrycie ponad 7 tys. m² bez żadnego podparcia).
„W moim przypadku do tego, żeby zostać inżynierem, zainspirował mnie nauczyciel techniki w gimnazjum, który jako jedyny z nauczycieli na plakietce przy drzwiach miał przy nazwisku poza ‚mgr’ także owo ‚inż.’ i wtedy postanowiłam, że ja też muszę mieć takie ‚inż.’ przy nazwisku” – wspomina Wioleta.
Obecnie łączy pracę zawodową z wychowywaniem córki. Zajmuje się nadzorem nad małymi inwestycjami oraz przeprowadzaniem okresowych kontroli budynków na terenie całego kraju.

Szymon Jasieński
Szymon to inżynier budownictwa, który w trakcie swojej kariery zawodowej zdobywał doświadczenie przy realizacji prestiżowych inwestycji w Trójmieście, takich jak apartamentowiec Tarasy Bałtyku, osiedle Młyny Gdańskie czy hala magazynowa dla Grupy Żywiec. Jego praca była wyróżniana w konkursach, m.in. „Budowa Roku” organizowanym przez PZITB.
Od czerwca 2024 r. swoją dalszą ścieżkę zawodową związał z firmą Dekpol, charakteryzującą się ciekawymi realizacjami, między innymi budową stacji na Antarktyce.
Prywatnie jest pasjonatem podróży – już jako nastolatek samotnie wyjechał do Australii, a później przemierzył Europę i Azję, docierając m.in. do Hongkongu.
Historie naszych Ambasadorów pokazują, jak różnorodny i pełen możliwości jest zawód inżyniera budownictwa. Projektowanie budynków, realizacja skomplikowanych konstrukcji czy praca na rzecz edukacji i rozwoju branży – każdy z nich znajduje w tej profesji swoje miejsce i wnosi do niej unikalne doświadczenia oraz pasję. Mamy nadzieję, że ich przykłady zainspirują tych, którzy zastanawiają się nad swoją przyszłością i chcą rozwijać się w budownictwie.