Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!
W ostatnim miesiącu działania izby zdominowała akcja pomocy inżynierów budownictwa dla powodzian. Oceniliśmy uszkodzenia spowodowane przez powódź we wrześniu w prawie 6 tys. budynków, dając szansę poszkodowanym osobom na otrzymanie rządowej pomocy. Byliśmy obecni w prawie 100 miejscowościach. Pomoc niosło kilkuset inżynierów budownictwa. To bardzo ważne, że udało się nam stanąć na wysokości zadania i odpowiedzieć na apel rządu oraz samorządu, ale przede wszystkim osób poszkodowanych, bo to do nich ta pomoc była skierowana. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym, którzy poświęcili swój czas, swoje obowiązki służbowe i przede wszystkim czas spędzany z rodzinami, aby nieść pomoc.
Samorząd zawodowy po raz pierwszy został postawiony przed realizacją tak skomplikowanego pod względem organizacyjnym zadania. Zaangażowane zostały do niego zarówno struktury biura krajowego, jak i biur okręgowych, które stworzyły zaplecze administracyjne i logistyczne, zapewniając najlepsze możliwe warunki do pracy inżynierów. Ścisła współpraca z władzami samorządów lokalnych pozwoliła w bardzo szybkim tempie skutecznie wypełniać zapotrzebowanie kolejnych miejscowości.
Powódź to jednak nie wszystko, co dzieje się w izbie. Po wielu miesiącach udało się uruchomić „legitymację inżyniera” dostępną w rządowej aplikacji mObywatel. To duże ułatwienie dla bieżącego funkcjonowania każdego z nas. W legitymacji będą dostępne wszystkie niezbędne informacje. Dołączamy więc do innych zawodów zaufania publicznego, które posiadają taki dokument – radców prawnych czy pielęgniarek.
W ostatnim czasie organizowaliśmy również jubileuszowe spotkanie Grupy V4. Od 30 lat trwa wymiana doświadczeń i wniosków płynących z funkcjonowania samorządów w krajach Europy Środkowej. Rozmawialiśmy na temat wyzwań stojących przed naszą branżą, od realizacji których będzie zależeć bardzo dużo – m.in. o Europejskim Zielonym Ładzie, będącym dla wszystkich ogromnym wyzwaniem.
Za nami bardzo intensywne tygodnie, ale listopad wygląda równie interesująco w naszym izbowym kalendarzu, bo wiele wydarzeń i spotkań, które zostały przełożone ze względu na powódź, właśnie w najbliższym czasie zostanie zrealizowanych.
Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w magazynie „Inżynier Budownictwa” nr 11/2024