9–12 października br. w Atenach odbyło się 79. spotkanie przedstawicieli europejskich organizacji inżynierów budownictwa zrzeszonych w Europejskiej Radzie Inżynierów Budownictwa (ECCE).
Oprócz konferencji na temat BIM, w pierwszym dniu spotkania zaplanowano ostatnie z posiedzeń rady wykonawczej, której pracami w minionych 3 latach (mijającej kadencji) kierował Andreas Brandner z Austrii. Walne zgromadzenie ECCE rozpoczęło swoje posiedzenie 10 października w siedzibie Greckiej Izby Technicznej. W sali zgromadzili się delegaci z 18 krajów oraz zaproszeni goście: Esther Ahijado Fernández, dyrektor międzynarodowy Colegio de Ingenieros de Caminos, Canales y Puertos z Hiszpanii (Kolegium Inżynierów Dróg, Kanałów i Portów), inż. Luca Scappini, członek Consiglio Nazionale degli Ingegneri (Narodowej Rady Inżynierów) z Włoch, oraz prof. Adil Al Hadithi, prezydent Engineering Association of Mediterranean Countries (Stowarzyszenia Inżynierów Krajów Śródziemnomorskich). Obecny był również prof. Carsten Ahrens reprezentujący Zentralverband Deutscher Ingenieure (Centralne Stowarzyszenie Niemieckich Inżynierów), które ma status członka stowarzyszonego i nie bierze udziału w głosowaniach. Przedstawiciele Gruzji, Litwy i Ukrainy uczestniczyli w obradach zdalnie.
Ustępujący prezydent powitał zebranych i podziękował gospodarzom spotkania w Atenach – Greckiej Izbie Technicznej, greckiemu Stowarzyszeniu Inżynierów Budownictwa oraz współpracownikom, którzy przygotowywali to wydarzenie. Mówił o historii i znaczeniu we współczesnym świecie organizacji zrzeszających inżynierów. Wskazał główne problemy nurtujące naszą społeczność, m.in. niedostateczną liczbę wykwalifikowanych kadr. Podkreślił znaczenie starannego wykształcenia inżynierów, odrzucając pomysł upraszczania programów nauczania w celu przyciągnięcia do zawodu większej rzeszy młodych ludzi. Zwrócił też uwagę na znaczenie praktycznego doświadczenia, które powinno być przekazywane kolejnemu pokoleniu, aby korzystając z cyfrowych narzędzi takich jak BIM i AI, potrafiło weryfikować otrzymane wyniki. Uznał, że aktualne normy są zbyt „sztywne” i często ograniczają możliwość stosowania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Przypomniał o działaniach związanych z ustanowieniem wspólnych ram kształcenia dla inżynierów budownictwa, co pozwoliłoby na uproszczenie procedur uznawania kwalifikacji zawodowych i zwiększyło mobilność inżynierów.
Na zakończenie stwierdził, że udało się zrealizować dużo, ale nie wszystkie z zamierzeń, które przedstawił obejmując swoją funkcję sprawowaną w trudnym okresie epidemii koronawirusa, powodującej
wiele ograniczeń.
jej znaczenie dla społeczeństwa.
Paris Charlaftis, wiceprezydent Greckiej Izby Inżynierów Budownictwa, przywitał przybyłych do Aten gości. Przypomniał, że Grecja to kolebka demokracji i innowacji. Z tego dziedzictwa powinniśmy czerpać inspirację i realizować współczesne zadania: zrównoważony rozwój, rozbudowę infrastruktury, wdrażanie nowych technologii, aby w duchu współpracy i wymiany idei kształtować przyszłość
budownictwa.
Część roboczą spotkania otwiera zawsze raport dotyczący działań organizacji w okresie od poprzedniego walnego zgromadzenia ECCE. Rada wykonawcza, oprócz przygotowania 79. walnego zgromadzenia delegatów i wyborów, zajmowała się m.in. manifestem dotyczącym roli, zadań i oczekiwań inżynierów budownictwa, skierowanym do posłów Europarlamentu, staraniami o określenie wspólnych ram kształcenia, przygotowaniami do nowej, uaktualnionej edycji wydawnictwa „Zawód inżyniera budownictwa w Europie” – szerokiego kompendium wiedzy na temat naszej profesji w poszczególnych krajach, poszukiwaniem optymalnej formuły obliczania składek członkowskich, aby zapewnić budżet na realizację założonych planów, współpracą z innymi organizacjami zrzeszającymi inżynierów budownictwa (Europejską Radą Izb Inżynierów – ECEC, Stowarzyszeniem Inżynierów Krajów Śródziemnomorskich – EAMC, Światową Radą Inżynierów Budownictwa – WCCE).
W kolejnym punkcie obrad odbyła się burzliwa debata nad wysokością składek, którą zakończyło głosowanie. Zwyciężyła propozycja zakładająca, że składki powinny być uzależnione od wielkości populacji w poszczególnych krajach oraz produktu krajowego brutto. Wariant równych dla wszystkich składek został odrzucony. Potem delegaci podjęli uchwałę o przyjęciu budżetu na 2025 r. Tę część obrad zamknęły informacje dotyczące europejskich inicjatyw, w których uczestniczy ECCE, m.in. Forum Budowlanego Wysokiego Szczebla (High Level Construction Forum), stawiającego sobie za cel współtworzenie i monitoring ścieżek zielonej oraz cyfrowej transformacji, a także transformacji w kierunku zapewnienia budynkom i budowlom odpowiedniej trwałości, Sojuszu Budownictwo 2050 (Construction 2050 Alliance) zrzeszającego ponad 50 europejskich organizacji reprezentujących głównych graczy środowiska budowlanego, współpracujących na rzecz realizacji potrzeb i priorytetów tego sektora, ruchu Nowy Europejski Bauhaus, który łączy obywateli, ekspertów, biznes i instytucje, aby stworzyć nowy obraz zrównoważonego sposobu życia w Europie i poza nią.
Popołudniową sesję poświęcono konferencji pod hasłem „Stowarzyszenia Inżynierów – historia, rola, działania, perspektywy”. Zebrani wysłuchali referatów prezentujących nie tylko organizacje, ale
także historię kształcenia inżynierów oraz ich rolę w społeczeństwie kiedyś i obecnie.
W drugim dniu obrad odbyły się wybory. Kandydaci do rady wykonawczej przedstawiali najpierw zamierzenia, które chcieliby realizować w trakcie najbliższej kadencji. W pierwszej turze wybrano sześć osób, które przez najbliższe 3 lata będą kształtować działania ECCE. Druga tura wyłoniła spośród nich prezydenta–elekta, który swoją funkcję obejmie dopiero w kolejnej kadencji 2027–2030. Została nim Jeanette Muñoz Abela z Malty. Zgodnie ze statutem w radzie wykonawczej pozostaje ustępujący prezydent – Andreas Brandner.
Oficjalnym zakończeniem 79. Walnego Zgromadzenia ECCE było przemówienie prezydenta, którym w obecnej kadencji jest Platonas Stylianou z Cypru. Prezydent zapewnił, że będzie dążył do wzmocnienia współpracy pomiędzy krajami członkowskimi, promując rozpowszechnianie wiedzy i dobrych praktyk.
– Będę pracował, aby głos wszystkich naszych kolegów był słyszany i jednakowo reprezentowany. Razem jesteśmy silniejsi – powiedział na zakończenie.
Wprawdzie obrady zostały zamknięte, ale gospodarze zaprosili jeszcze delegatów na wycieczkę techniczną do Ellinikon Experience Park. Jest to olbrzymie założenie urbanistyczne, obejmujące 6 200 000 m2 (potrójną powierzchnię Monako). Na terenie dawnego lotniska przylegającego do brzegu morza powstaną obiekty mieszkalne i biurowe, centra handlowe, marina, a przede wszystkim olbrzymi park. Realizacja inwestycji już się rozpoczęła. W byłym hangarze można obejrzeć makietę całego przedsięwzięcia, a także odbyć wirtualną wycieczkę do projektowanej mariny i od strony wody podziwiać wznoszące się ku niebu budynki w kolorowej, ale na razie wirtualnej rzeczywistości, która niedługo stanie się realna. Obok powstała pierwsza część parku, z której mogą już korzystać bezpłatnie mieszkańcy Aten i turyści.