Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!

 

Powódź, która dotknęła południową część naszego kraju, to ogromna tragedia dla tysięcy osób. Polska Izba Inżynierów Budownictwa razem z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Infrastruktury podjęła szeroko zakrojoną akcję, w której inżynierowie budownictwa niosą pomoc poszkodowanym. Chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim członkom izby za gotowość i chęć udzielenia wsparcia. W takich chwilach nasz zawód jako zawód zaufania publicznego jest poddawany próbie, a nasze umiejętności są bezcenne. Polska Izba Inżynierów Budownictwa od samego początku w dotkniętych powodzią okręgach powołała koordynatorów: Janusza Szczepańskiego – woj. dolnośląskie, Dariusza Bajnę – woj. opolskie, Wojciecha Porębę – woj. lubuskie, Romana Karwowskiego – woj. śląskie, Mirosława Boryczkę – woj. małopolskie oraz Filipa Pachlę – współpraca z Instytutem Badawczym Dróg i Mostów (IBDiM). Od początku zajęliśmy się organizacją oceny uszkodzeń budynków oraz obiektów infrastrukturalnych.

 

Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja, która miała miejsce w Lądku Zdroju. Ta jedna z najbardziej dotkniętych w tej powodzi miejscowości została powierzona naszym inżynierom do przeprowadzenia pierwszych kontroli. Serdecznie dziękuję Ryszardowi Babikowi z Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, który na miejscu pracując non stop, organizując pracę naszych inżynierów i współpracując ze sztabem kryzysowym, sprawnie prowadzi akcję oceny uszkodzeń budynków. To bardzo ważne, bo szybkie i profesjonalne zrealizowanie oceny tych obiektów pozwala poszkodowanym wrócić do budynków i rozpocząć prace naprawcze lub je opuścić, jeśli występuje realne zagrożenie życia lub zdrowia.

 

Jednocześnie uczestniczymy w pracach legislacyjnych. Podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury przedstawiliśmy największe bolączki dotyczące prawa budowlanego. Bierzemy również udział w pracach zespołu doradczego powołanego przez ministra Krzysztofa Paszyka, który ma za zadanie opracować nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Czas na podsumowania oraz wyciągnięcie wniosków jeszcze przed nami, jednak już dziś możemy powiedzieć, że inżynierowie budownictwa sprawnie i bez wahania odpowiedzieli na potrzeby ludzi dotkniętych tą ogromną tragedią. I za to serdecznie Wam dziękuję!

 

Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w magazynie „Inżynier Budownictwa” nr 10/2024