W siedzibie głównej PIIB w Warszawie 15 maja br. zorganizowane zostało otwarte spotkanie, podczas którego członkowie samorządu zawodowego inżynierów budownictwa rozmawiali z przedstawicielami organizacji i firm działających w obszarze BIM, a także reprezentantami wyższych uczelni technicznych. Podjęty dialog ma na celu uporządkowanie kwestii związanych z wdrażaniem i stosowaniem cyfrowych narzędzi na polskim rynku.

 

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach otwartego posiedzenia Zespołu ds. BIM działającego przy Komisji ds. Cyfryzacji Krajowej Rady PIIB. Zebranych w imieniu władz izby powitał Tomasz Piotrowski, sekretarz Krajowej Rady PIIB i przewodniczący Komisji ds. Cyfryzacji. Wśród zaproszonych gości byli: Robert Szczepaniak i Maciej Dejer, wiceprezesi zarządu Stowarzyszenia Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie, Dariusz Kasznia, prezes zarządu Fundacji Europejskie Centrum Certyfikacji BIM, Aleksander Szerner, prezes zarządu Stowarzyszenia BIM.

W pierwszej części spotkania podpisano porozumienia pomiędzy Polską Izbą Inżynierów Budownictwa a tymi organizacjami celem zacieśnienia współpracy w zakresie przedsięwzięć i projektów w ramach wdrażania BIM w Polsce.
– Polska Izba Inżynierów Budownictwa jako organizacja, której leżą na sercu kompetencje i interesy zawodowe inżynierów budownictwa, włącza się we wszelkie działania związane z BIM-em i wdrożeniem tej metodyki w Polsce. Jesteśmy otwarci na podpisanie podobnych porozumień z szerokim gronem interesariuszy BIM-u w naszym kraju, ponieważ chcemy wspólnie pracować na rzecz jego wdrożenia – podkreślił Tomasz Piotrowski.

 

Tomasz Piotrowski, Maciej Dejer, Robert Szczepaniak

 

Tomasz Piotrowski, Aleksander Szerner

 

Tomasz Piotrowski, Dariusz Kasznia
 
W obradach uczestniczyli również: Paulina Magdzicka-Półtorak (Stowarzyszenie buildingSMART), Bohdan Biś Lisowski (SARP), Dawid Fedko (Mostostal Warszawa), Jacek Magiera (Politechnika Krakowska), Arkadiusz Mackiewicz i Tomasz Białek (PROCAD), Piotr Trusiewicz (BIM Ally Sp. z o.o.), Wiktor Piwkowski (PZITB), Rafał Pluciński (Izba Architektów RP).
 
 
Zgodnie z agendą przyjęty został porządek posiedzenia oraz protokół z obrad, które odbyły się 18 kwietnia br. Następnie członkowie Zespołu ds. BIM oraz zaproszeni goście długo dyskutowali na temat bieżących spraw związanych z rozwojem technologii cyfrowych i ich stosowaniem.
 
– Tematy, które będziemy poruszać, są bardzo rozległe, dlatego podzieliliśmy nasz panel dyskusyjny na trzy części. Spotykamy się w tak szerokim gronie po raz pierwszy. Bardzo liczę na to, że w toku obrad wspólnie wypracujemy kierunek i plan dalszego działania na rzecz BIM-u w Polsce. Polska Izba Inżynierów Budownictwa nie jest organem ustawodawczym, możemy jednak zgłaszać inicjatywy w imieniu wszystkich naszych członków i działać na ich rzecz na różnych polach. Wierzę, że wiele z tych inicjatyw ma kluczowe znaczenie dla firm i organizacji związanych z budownictwem, dlatego rozpoczynamy dialog na temat BIM-u w tak licznym gronie – powiedziała Elwira Korszla, przewodnicząca Zespołu ds. BIM, otwierając dyskusję.
 
Przedmiotem rozmów były następujące zagadnienia:
  • edukacja i podnoszenie kwalifikacji w zakresie BIM w Polsce,
  • określenie wymagań dla kluczowych stanowisk w projekcie prowadzonym w metodyce BIM,
  • konieczność uporządkowania kwestii potwierdzania kwalifikacji osób na tych stanowiskach.

Zebrani wielokrotnie podkreślali, że doprecyzowanie zakresu kompetencji dla poszczególnych ról BIM, a także stworzenie opisów i definicji byłoby bardzo pomocne w procesach związanych z zamówieniami publicznymi, a także rekrutacją.

 

Ponieważ cyfrowe narzędzia związane z metodyką BIM są obecne na polskim rynku dopiero od ok. 12 lat, nie wszyscy uczestnicy procesu budowlanego mają świadomość, że dzięki nim można optymalizować procesy – działać efektywniej, wydajniej, szybciej (a co za tym idzie – taniej), a także zarządzać informacją o budynku w kolejnych dekadach jego istnienia. Z drugiej strony osoby, które chcą się rozwijać w tym kierunku, nie zawsze wiedzą, skąd czerpać fachową wiedzę. Interdyscyplinarne kierunki o tej tematyce, tworzone na polskich uczelniach, nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem studentów, jak początkowo zakładano. Czy w tej sytuacji wprowadzenie obowiązkowych elementów BIM do przedmiotów technicznych na wielu poziomach edukacji (np. w technikach) byłoby bardziej zasadne i zapewniłoby coroczny dopływ dobrze wykształconych menedżerów/koordynatorów/liderów BIM czy twórców modeli BIM na polskim rynku?

 

Ustalono, że bardzo ważną kwestią jest uświadomienie inżynierom konieczności podnoszenia kwalifikacji zawodowych związanych z cyfryzacją budownictwa, której częścią jest metodyka BIM. Mogłoby się to odbyć poprzez zbudowanie w ramach PIIB cyklu szkoleniowego z rozróżnieniem poziomu zaawansowania uczestników, typu kursów (podział na szkolenia teoretyczne i interakcyjne, związane z pogłębianiem umiejętności obsługi różnych programów wykorzystywanych przy cyfryzacji).

 

Kolejną kwestią poruszaną w dyskusji było określenie weryfikacji kompetencji zarówno absolwentów, jak i osób poszerzających swoją wiedzę w ramach studiów podyplomowych czy szkoleń komercyjnych. Czy w takiej sytuacji bardziej zasadny byłby ogólnopolski egzamin, dzięki któremu można by było uzyskać uznawany przez wszystkie firmy i organizacje certyfikat? Czy weryfikacji kompetencji mogłyby dokonywać akredytowane i nadzorowane przez właściwe ministerstwo firmy szkoleniowe? Bez względu na wybór formy weryfikacji kompetencji niezbędne byłoby, aby wpisywał się w System Certyfikacji Europejskiej. Członkowie Zespołu ds. BIM oraz zaproszeni goście debatowali również na temat tego, jak przeciwdziałać ograniczaniu określania kompetencji BIM przez podmioty zorientowane rynkowo na jedną technologię.

 

W toku dyskusji wielokrotnie nawiązywano do wydanego w 2020 r. podręcznika „BIM Standard PL”, który powstał pod patronatem PZPB, PZITB i SARP przy współudziale firm generalnego wykonawstwa: Skanska, Budimex, Warbud, PORR oraz ekspertów Fundacji ECCBIM. Jak zaznaczono, ten dokument spełnił swoją rolę, ale potrzeba kolejnych regulacji i standardów.

Jednomyślnie ustalono, że PIIB, współdziałając z IARP, przy udziale stowarzyszeń, fundacji, reprezentantów studiów wyższych oraz firm szkolących, powinna koordynować prace nad podnoszonymi na spotkaniu kwestiami w celu wypracowania wspólnych standardów i reprezentować środowisko na szczeblu ministerialnym.

 

Spotkanie dotyczące wdrażania BIM odbyło się w głównej sali obrad w siedzibie PIIB w Warszawie
 
 
Tekst i fot. Joanna Karwat/WPIIB