Komisja Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego Krajowej Rady PIIB podczas posiedzenia odbywającego się 14 marca br. podsumowała kolejny rok szkoleń w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.
Zgodnie ze statutem PIIB każdy jej członek ma prawo korzystać z pomocy w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Stałe ich podnoszenie jest podstawą i gwarancją profesjonalnego wykonywania przez inżynierów samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Sprzyja to wzrostowi prestiżu i rangi zawodu inżyniera budownictwa jako zawodu zaufania publicznego. Stąd PIIB oraz okręgowe izby traktują doskonalenie zawodowe jako priorytet w swojej działalności.
Okręgowe izby realizują ten ustawowy obowiązek poprzez organizację i wspieranie różnorodnych form szkoleniowych. OIIB, przy wsparciu organów krajowych PIIB, wykorzystując najnowsze techniki przekazu, zaproponowały szeroką ofertę szkoleń w systemie online, aby spełnić oczekiwania swoich członków. Tak jak w poprzednich latach, także w 2023 r. szkolenia te cieszyły się dużą popularnością. Na stronach internetowych PIIB i okręgowych izb uruchomiono system informacji o planowanych szkoleniach, wyjazdach technicznych, spotkaniach integracyjno-szkoleniowych oraz poradach dla członków dotyczących pakietu nowych: nowelizowanych ustaw, rozporządzeń dotyczących przygotowania i realizacji procesu budowlanego.
Posiedzenie KUDZ KR PIIB odbyło się 14 marca br. w trybie hybrydowym
Szkolenia i konferencje naukowo-techniczne w ujęciu statystycznym
Wprowadzane w 2023 r. zmiany w ustawie – Prawo budowlane, a co za tym idzie, wiele nowych rozstrzygnięć dotyczących warunków prowadzenia procesu budowlanego, szczególnie w zakresie jego cyfryzacji, wywołały oczekiwania członków izby co do preferowanej tematyki szkoleń. Okręgowe izby oczekiwania te spełniły, proponując wiele różnorodnych tematycznie szkoleń, przy czym dominowały kursy z zakresu Prawa budowlanego i problematyki z nim związanej. Tematyka ta cieszyła się największą frekwencją, która kształtowała się na poziomie 500–1000 uczestników w danym szkoleniu. W 2023 r. PIIB oraz okręgowe izby inżynierów budownictwa zorganizowały 1069 kursów, w tym: 304 nowe szkolenia online nadawane z portalu PIIB oraz 225 szkoleń online nadawanych z portali okręgowych izb lub stowarzyszeń naukowo-technicznych, a także emitowano na portalu PIIB 152 retransmisje w dogodnych terminach. Zorganizowano również 388 kursów stacjonarnych. Na 304 nowe szkolenia online nadawane z portalu PIIB tematyka z zakresu Prawa budowlanego stanowiła prawie 15% ich ogółu. Kursy obejmowały problematykę każdej branży, poruszając takie tematy jak: nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne w budownictwie przemysłowym, mieszkaniowym, infrastrukturze drogowej, mostowej, hydrotechnicznej, sanitarnej i energetycznej. Znalazły się tam także wykłady na temat wyrobów budowlanych, renowacji obiektów zabytkowych, zagadnień bhp, ppoż. i BIM oraz energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, gdzie dominowała fotowoltaika. Należy także wskazać na szkolenia z zakresu kreowania wizerunku inżyniera, jego odpowiedzialności zawodowej oraz postępowania zgodnie z zasadami etyki zawodowej.
Liczbę zorganizowanych, różnorodnych form szkoleniowych oraz ich uczestników w podziale na okręgowe izby zobrazowano na wykresach.
W 2023 r. w szkoleniach online nadawanych z portalu PIIB uczestniczyło 93 475 członków izby. Dodając do tego jeszcze kursy prowadzone w tej formie poprzez portale okręgowych izb lub stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz konferencje, wyjazdy techniczne i kursy w systemie stacjonarnym, można stwierdzić, że w roku sprawozdawczym w różnorodnych formach szkoleń uczestniczyło 116 405 członków PIIB, tj. o 24% więcej niż w 2022 r. Największym zainteresowaniem kursami, przy odniesieniu do liczby członków, wykazali się członkowie Mazowieckiej, Opolskiej, Dolnośląskiej i Podkarpackiej OIIB. Osiągnięty wysoki wynik frekwencyjny możliwy był dzięki dużej mobilizacji okręgowych izb w zakresie wyposażenia technicznego przeznaczonego do nadawania szkoleń online, współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi i udostępnienia bezpłatnego korzystania z portalu PIIB. Koszty organizacji różnorodnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków okręgowe izby pokryły z własnego budżetu.
Inne formy doskonalenia zawodowego
Poza szkoleniami i różnorodnymi formami doskonalenia zawodowego oferowanymi przez okręgowe izby każdy członek PIIB ma możliwość korzystania z szerokiej oferty proponowanej na portalu PIIB. Umieszczone są tam kursy e-learningowe. Poza tym członkowie PIIB mają możliwość korzystania z biblioteki norm PKN, norm SEP i serwisów: Bistyp oraz Wolters. Liczba osób korzystających z tych udogodnień wzrasta z roku na rok. Dolnośląska OIIB nadawała szkolenia, umieszczając je na platformie YouTube (TVDOIIB), gdzie odnotowano 49 970 wejść. Natomiast Mazowiecka OIIB emitowała kursy online oraz retransmisje (37), zamieszczając je na platformie YouTube MOIIB, gdzie odnotowano udział 6573 uczestników ze wszystkich okręgowych izb.
Ważną rolę w doskonaleniu zawodowym i podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pełni miesięcznik „Inżynier Budownictwa”, który otrzymuje każdy członek PIIB. W 11 wydaniach tego magazynu w 2023 r. ukazało się 35 artykułów o tematyce prawnej, a także 84 artykuły szkoleniowe o tematyce dobranej pod kątem zainteresowań inżynierów budownictwa wszystkich specjalności.
W każdym numerze publikowany był wykaz najnowszych zmian w przepisach techniczno-budowlanych, a także lista norm z zakresu budownictwa opublikowanych przez PKN w poszczególnych miesiącach 2023 r. Na łamach pisma ukazały się ponadto artykuły poradnicze dotyczące m.in.: zagadnień neutralności klimatycznej i zeroemisyjności, budownictwa inteligentnego i zrównoważonego, zastosowania odnawialnych źródeł energii, zagospodarowania wód deszczowych na terenach zurbanizowanych, budowy schronów i ukryć, izolacyjności akustycznej przegród budowlanych, a także bezpieczeństwa na budowie, waloryzacji wynagrodzenia wykonawcy czy rynku pracy w budownictwie. Ponadto pod koniec 2023 r. ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Budownictwo. Trendy i Biznes”, kierowanego do kadry zarządzającej i właścicieli firm biorących udział w procesie budowlanym. Magazyn poświęcony jest najnowszym trendom w budownictwie i ukazuje się w cyklu półrocznym.
Istotnym wsparciem ze strony okręgowych izb jest dofinansowanie prenumeraty branżowych czasopism naukowo-technicznych oraz wydawanie biuletynów informacyjnych, gdzie zamieszczane są artykuły o charakterze szkoleniowym.
Zgodnie z zawartym porozumieniem Ergo Hestia przeprowadziła w roku sprawozdawczym na portalu PIIB trzy szkolenia na temat ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Na uwagę zasługuje kurs pt. „Czego uczą nas szkody”, mający charakter prewencyjny.
W wyniku dwustronnych ustaleń Prezesa PIIB oraz Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego PIIB podjęła współpracę z GUNB w zakresie cyfryzacji. W szczególności wyznaczono osoby odpowiedzialne za koordynację działań pomiędzy GUNB a PIIB oraz wskazano przedstawicieli okręgowych izb do przeszkolenia. Przy współpracy z GUNB uruchomiono testową wersję EDB, która była dostępna w każdej okręgowej izbie w celu przeprowadzenia szkoleń warsztatowych. Na przestrzeni 2023 r. ukazywały się kolejno materiały informacyjne, edukacyjne i szkoleniowe oraz szkolenia online, zamieszczane na portalu PIIB we współpracy z GUNB, np.: folder informacyjny EDB, przewodnik „Prowadzenie Elektronicznego Dziennika Budowy”.
Podsumowanie i zadania na przyszłość
W 2023 r. najpopularniejsze były szkolenia online nadawane poprzez portal PIIB. Najwięcej z nich zorganizowały izby: dolnośląska, mazowiecka oraz małopolska. Kursy online nadawane są także z portali własnych okręgowych izb lub stowarzyszeń naukowo-technicznych. Dominują tu izby: mazowiecka, śląska oraz małopolska. Część szkoleń online jest nagrywana w formie telewizyjnych audycji, które następnie można odtworzyć poprzez stronę internetową okręgowej izby lub na portalu YouTube. Forma ta cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko członków mazowieckiej i dolnośląskiej izby, ale także innych okręgowych izb.
Organizowano również kursy w systemie stacjonarnym, w takich formach jak: wykłady, konferencje, warsztaty szkoleniowe połączone ze spotkaniami z wojewódzkimi i powiatowymi organami nadzoru budowlanego oraz organami administracji architektoniczno-budowlanej, wyjazdy techniczne na ciekawe budowy lub istniejące obiekty, w tym zabytkowe, bądź spotkania integracyjno-szkoleniowe.
Podsumowując, należy stwierdzić, że PIIB oraz okręgowe izby w pełni zrealizowały zadania określone w ustawie o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa i statucie PIIB w zakresie prowadzenia działalności szkoleniowej. Wobec dużego zainteresowania członków PIIB kursami online oraz w celu poszerzenia oferty tematycznej szkoleń uruchomiono w listopadzie 2022 r. drugi kanał nadawczy w portalu PIIB. Szkolenia online zostały dobrze ocenione przez uczestników. Portal PIIB umożliwia ocenę każdego kursu przez jego uczestnika poprzez odpowiedź na trzy pytania zawarte w ankiecie. W 2023 r. osoby biorące udział w szkoleniach udostępnionych w portalu wypełniły 25 330 ankiet (tj. ok. 41% uczestników szkoleń).
Osiągnięty wysoki wynik frekwencyjny możliwy był dzięki dużej mobilizacji okręgowych izb w zakresie wyposażenia technicznego do nadawania szkoleń online, współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi i udostępnieniu bezpłatnego korzystania z portalu PIIB. Koszty organizacji różnorodnych form podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków okręgowe izby pokryły z własnego budżetu.
Doświadczenia ostatnich lat wskazują, że szkolenia w formie online lub hybrydowej pozostaną podstawową formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Udoskonalenia wymaga koordynacja okręgowych izb w zakresie tematyki kursów, współpracy ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi i ich ośrodkami szkoleniowymi. Warto kontynuować tematykę kursów z zakresu przygotowania i prowadzenia procesu budowlanego, wyrobów budowlanych, nowoczesnych i energooszczędnych technologii, odpowiedzialności zawodowej oraz etyki zawodowej inżyniera budownictwa.
Adam Rak
przewodniczący Komisji Ustawicznego Doskonalenia KR PIIB
Fot. stock.adobe.com/Song_about_summer