Do testu pisemnego w XLII sesji egzaminacyjnej przystąpiło 2773 kandydatów ubiegających się o uprawnienia budowlane, natomiast do egzaminu ustnego – 2932 kandydatów.
Jesienna sesja egzaminacyjna rozpoczęła się 17 listopada 2023 r. testem pisemnym, który został przeprowadzony w dwóch turach. O godz. 10.00 do egzaminu przystąpiły osoby ubiegające się o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej (we wszystkich rodzajach i zakresach), natomiast o godz. 13.00 egzamin zdawali kandydaci w pozostałych specjalnościach (we wszystkich rodzajach i zakresach).
Średnia zdawalność egzaminu pisemnego wyniosła 83,41%, natomiast ustnego – 80,97%. Ogólna zdawalność egzaminów we wszystkich okręgowych izbach inżynierów budownictwa wyniosła 82,14%.
2374 osoby uzyskały w tej sesji uprawnienia budowlane, z czego najwięcej w specjalności konstrukcyjno-budowlanej – 1052 osoby, a najmniej, bo tylko 27 osób w specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym oraz 44 osoby w specjalności inżynieryjnej hydrotechnicznej. W tej sesji (podobnie jak w poprzedniej) nikt nie przystępował do egzaminu w specjalności inżynieryjnej wyburzeniowej.
Jeśli chodzi o liczbę uprawnień budowlanych nadanych w poszczególnych okręgowych izbach inżynierów budownictwa, to najwięcej decyzji o nadaniu uprawnień wydano w Mazowieckiej OIIB (422), następnie w Śląskiej OIIB (249) i Małopolskiej OIIB (225).
mgr inż. Krzysztof Latoszek
przewodniczący Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB
Fot. stock.adobe.com/milatas