Koleżanki i Koledzy!

 

Ostatnie tygodnie pokazały, że jako samorząd zawodowy potrafi my narzucać w dyskursie publicznym tematy ważne dla naszej branży. Mówię tutaj o dyskusji na temat powołania odrębnego ministerstwa zajmującego się przede wszystkim sprawami budownictwa. To my jako Polska Izba Inżynierów Budownictwa głośno poruszyliśmy ten niezwykle ważny temat. Nasz apel został usłyszany, a co więcej, kolejne podmioty poparły nasze starania. Swoje zdecydowane stanowisko w tej sprawie przedstawili również rektorzy uczelni technicznych. W swoim apelu nie tylko poparli nasze starania, ale także potwierdzili to, o czym mówimy od dawna: działamy w chaosie legislacyjnym! Cieszy nas tak duży odzew środowiska na apel PIIB. Z wielu stron docierają do nas głosy poparcia i deklaracje pełnej współpracy przy dalszych działaniach na rzecz powołania ministerstwa budownictwa.

 

Systematycznie sygnalizowaliśmy konkretne problemy, które utrudniają proces budowlany inżynierom, wykonawcom, firmom oraz wszystkim działającym w budownictwie. Liczę, że dalsze działania podejmowane w tym kierunku z czasem pozwolą unormować tę absurdalną sytuację, kiedy to jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki podzielona jest pomiędzy różne ministerstwa: infrastruktury, rozwoju i technologii, cyfryzacji czy jeszcze środowiska.

 

Jesteśmy przekonani, że tylko odrębne ministerstwo jest w stanie zakończyć chaos i bałagan prawno-legislacyjny, który powstał po 2018 r. Musimy pamiętać, że zabiegamy o utworzenie resortu, który w swoich kompetencjach miałby odpowiedzialność za sektor gospodarki generujący ok. 20% polskiego PKB. Tak ważna i duża branża nie może dłużej funkcjonować bez własnego resortu.

 

Cieszy mnie, że dyskusja na ten temat zatacza coraz szersze kręgi i porusza kolejne środowiska. Zamierzamy kontynuować te starania i przekonywać nowe władze do podjęcia stosownych działań.

Nasze postulaty popierają coraz liczniejsi politycy. Z wielu stron padają zapewnienia o zrozumieniu sytuacji i wsparciu naszej inicjatywy. Pojawiają się również alternatywne rozwiązania, takie jak stworzenie ministerstwa budownictwa i mieszkalnictwa czy infrastruktury i budownictwa. Oba rozwiązania są oczywiście dla nas w pełni akceptowalne. Rozumiemy przecież, że nowo formujący się rząd będzie miał swoje priorytety i my ze swoimi sprawami musimy się do nich odpowiednio dostosować. W moim odczuciu takim tematem będzie na pewno problem mieszkalnictwa w Polsce, a jego rozwiązanie będzie bardzo trudne bez odpowiedniego wsparcia sektora budowlanego. Liczę więc na dobrą, rzeczową współpracę w nadchodzącej kadencji!

 

W tym miejscu apeluję również do Was, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, abyście przyłączyli się do naszych inicjatyw i w miarę swoich możliwości wspierali zabiegi o utworzenie ministerstwa budownictwa. Pamiętajmy, że w jedności siła, a głos 120-tysięcznego samorządu zawodowego ma znaczenie!

 

Mariusz Dobrzeniecki
prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

Fot. Tomasz Wróblewski
Tekst opublikowany w magazynie „Inżynier Budownictwa” nr 12/2023