Zakończyła się 27. edycja ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, której zwieńczeniem była gala odbywająca się 27 września br. w Zamku Królewskim w Warszawie. Nominacje do tytułów i wyróżnień w różnych kategoriach otrzymało 531 obiektów budowlanych, spośród których do finału przeszło 91 obiektów.

 

Celem konkursu było wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do I kwartału 2023 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego.

Podczas uroczystości Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, członkini Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, wręczyła wyróżnienie wykonawcy – Zakładowi Remontowo-Budowlanemu Maciej Jakuboszczak Kopanica za przebudowę, nadbudowę, rozbudowę budynku Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Promyk” – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Zielonej Górze. Obiekt jest budynkiem murowanym, dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym, o powierzchni użytkowej – 1400,4 m2 i kubaturze - 6283,4 m3. W budynku przygotowano pomieszczenia przeznaczone do rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz dodatkowo Hostel, w którym jest 13 pokoi jednoosobowych i 7 łazienek. Inwestycja została zrealizowana przy udziale środków UE.

Inwestor: miasto Zielona Góra
Wykonawca: Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak Kopanica

 

Podczas uroczystej gali uhonorowani zostali również inżynierowie pracujący na wizytowanych przez jury konkursu inwestycjach:

  • Damian Kurp, Berger Bau Polska Sp. z o.o., kierownik budowy, za przebudowę dworca kolejowego w Węglińcu
  • Wojciech Chojnacki, Budimex S.A., kierownik kontraktu, za rozbiórkę i rozbudowę części recepcyjnej i pobytowej budynku sanatoryjnego Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ulicy. Gen. Wł. Sikorskiego w Kołobrzegu
  • Wojciech Zdanowski, Budimex S.A., kierownik budowy, za rozbiórkę i rozbudowę części recepcyjnej i pobytowej budynku sanatoryjnego Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ulicy. Gen. Wł. Sikorskiego w Kołobrzegu
  • Rafał Matrejek, Wodpol Sp. z o.o. Żywiec, za Zakład Opiekuńczo Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym w Bochni
  • Marcin Szymborski, Mostostal Warszawa, dyrektor kontraktu, za przebudowę Siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz budowę demonstracyjnego budynku pasywnego w Szczecinie przy ulicy Mazowieckiej 14 oraz Piłsudskiego 40 w Szczecinie
  • Maciej Biskup, Konior Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. Katowice, kierownik budowy, za Starą Pijalnię w Uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój

 

W imieniu Wydawnictwa PIIB, które objęło patronat medialny nad konkursem, certyfikaty wręczyła Aneta Grinberg-Iwańska, redaktor naczelna „Inżyniera Budownictwa”. Wyróżnione firmy i inwestorzy to:

Gmina Iwaniska za budowę Domu Pomocy Społecznej w Przepiórowie – wyróżnienie przyznane inwestorowi przez miesięcznik „Inżynier Budownictwa”.
Obiekt wyposażony został w odnawialne źródła energii – pompę ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Jest to budynek bez barier architektonicznych, z windą oraz udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. W domu znajduje się 25 pokoi 2-osobowych z łazienkami oraz wyjściem na balkon. W każdym pokoju zamontowana została klimatyzacja. Na terenie obiektu jest duża kuchnia, świetlica do prowadzenia zajęć terapeutycznych, są gabinety lekarskie oraz sala do rehabilitacji. Jest to miejsce przeznaczone dla osób w podeszłym wieku oraz przewlekle i somatycznie chorych. Budynek został oddany do użytku w listopadzie 2022 roku, a od 1 lutego 2023 roku przyjmowani są w nim pensjonariusze.
Inwestor: gmina Iwaniska
Wykonawca: „ADMA” Zakład Remontowo-Budowlany Marian Macias Rytwiany, Ostrowiecki Kombinat Budowlany S.A.
Projektant: Biuro Projektowe z Wykonawstwem Zygmunt Drzymalski Staszów
Opis obiektu: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/3413/object/3707/budowa-domu-pomocy-spolecznej-w-przepiorowie

 

Grębski Pracownia Projektowa za projekt rewitalizacji przestrzeni i zespołu budynków młyna Dom Wenecki w Nysie – wyróżnienie przyznane przez kwartalnik „Przewodnik Projektanta”. Głównym celem projektu była rewitalizacja i nadanie charakteru otwartości poprzemysłowego założenia zespołu budynków młyna w Nysie. Celem było również przeobrażenie przestrzeni przybrzeżnej rzeki Nysa Kłodzka w części śródmieścia miasta, a także wskazanie otwartości władz miasta na łączenie nowoczesnej architektury z zastaną tkanką zabytkową. Funkcja budynku została zmieniona z produkcyjnej na usługową. Budynek i obszar wokół niego są otwarte dla osób korzystających z usług gastronomicznych, hotelowych i handlowych. Teren przy obiekcie został częściowo podniesiony.
Inwestor: Barbara Komorowska Teresin
Wykonawca: BESTA Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. Rzeszów
Projektant: Tomasz Grębski Pracownia Projektowa Nysa
Opis obiektu: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/3413/object/3808/dom-wenecki-w-nysie

 

 
Tekst: Joanna Karwat
Fot. Agnieszka Karpińska