Osiemdziesięciu czterech delegatów uczestniczyło w XXII Okręgowym Zjeździe Sprawozdawczym Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, który odbył się 1 kwietnia br. w Prószkowie pod Opolem.

Obecni wysłuchali sprawozdań z działalności za rok 2022: Dariusza Bajno – przewodniczącego Okręgowej Rady, skarbnika Wiesława Barana na temat finansów i wykonania budżetu, Adama Raka – przewodniczącego Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej, Mieczysława Molenckiego – okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej-koordynatora, a także Andrzeja Dudy (Okręgowy Sąd Dyscyplinarny) i Rafała Porady (Okręgowa Komisja Rewizyjna).

 

Jak przypomniał Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady, liczba członków izby na dzień 31 grudnia 2022 roku, to 2716 członków, w tym 270 kobiet. Wyższym wykształceniem legitymuje się 2020 osób, co stanowi 74,37 proc. Najliczniejsza grupa członków izby wywodzi się z Opola – 876 osób. Ważną formą ubiegłorocznej działalności były różnego rodzaju szkolenia (w sumie 31) – odbywające się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i on-line. Członkowie Izby uczestniczyli w spotkaniach powiatowych, które odbyły się w Głubczycach, Opolu, Ozimku, Nysie, wyjeżdżali na spotkania branżowe, dofinansowywane kursy, seminaria, konferencje. Izba kontynuuje ścisłą współpracę z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Politechniką Opolską oraz szkołami średnimi o profilu technicznym. Z kolei Adam Rak przypomniał, że w roku 2022 odbyły się dwie sesje egzaminacyjne na uprawnienia budowlane. Decyzje o nadaniu uprawnień uzyskało 168 osób. Mieczysław Molencki informował, że w roku ubiegłym rzecznicy odpowiedzialności zawodowej odbyli 16 dyżurów. Do Okręgowego Rzecznika wpłynęło 15 nowych spraw, 11 w trybie odpowiedzialności zawodowej oraz 4 w trybie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Równocześnie kontynuowanych było 16 postępowań wyjaśniających wszczętych w latach poprzednich. Okręgowy Sąd Dyscyplinarny w roku 2022 rozpatrywał 6 spraw w trybie odpowiedzialności zawodowej, zaś Okręgowa Komisja Rewizyjna przeprowadziła za rok sprawozdawczy 8 kontroli.

 

Delegaci przyjęli w formie uchwał wszystkie przedłożone sprawozdania za rok 2022. W trakcie Zjazdu zgłoszono 13 wniosków.

 

Krajowa Rada Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa przyznała Rafałowi Poradzie Złotą Odznakę Honorową. Wręczyli ją Izabela Tylek, zastępca skarbnika Krajowej Rady PIIB, oraz przewodniczący Dariusz Bajno. Ten zaś podsumowując Zjazd stwierdził: – Naszym nadrzędnym i niezmiennym celem jest umacnianie roli polskiego-opolskiego inżyniera jako zawodu zaufania publicznego oraz samorządu zawodowego m.in. w świadomości społecznej, władz regionalnych oraz instytucji. Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy nie tylko budowniczymi nowych obiektów, ale także „lekarzami” rozwiązującymi problemy techniczne i formalno-prawne budownictwa już istniejącego. Dlatego też stawiamy i nadal stawiać będziemy silny nacisk na doskonalenie kwalifikacji zawodowych naszych kadr, stałą współpracę ze stowarzyszeniami naukowo-technicznymi, uczelniami, organami nadzoru budowlanego, urzędem ochrony zabytków. Najbliższym wyzwaniem będzie przygotowanie członków Izby do przejścia na pełną cyfryzację procesu budowlanego.

 

Tekst: Maria Szylska

Informacja na stronie Opolskiej OIIB https://www.opl.piib.org.pl/1982-obradowal-xxii-zjazd-opl-oiib-sprawozdania-i-wyzwania