18 lutego 2020 r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego (KUDZ) w siedzibie PIIB w Warszawie. Obrady prowadził prof. Adam Rak, przewodniczący komisji. Oceniono szkolenia przeprowadzone w 2019 r. oraz wskazano na kierunki zmian.
W pierwszej części spotkania prof. Adam Rak, przewodniczący KUDZ omówił „Sprawozdanie Komisji Ustawicznego Doskonalenia Zawodowego” z jej działalności w 2019 r. oraz ocenił szkolenia przeprowadzone w ubiegłym roku na podstawie sprawozdań otrzymanych z okręgowych izb. Zwrócił uwagę, że stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez członków naszego samorządu zawodowego jest podstawą i gwarancją profesjonalnego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych. Dlatego też okręgowe izby realizują ten ustawowy obowiązek poprzez organizację i wspieranie różnorodnych form szkoleniowych. W 2019 r. w szkoleniach uczestniczyło 36 319 osób, co stanowi 30,7% wszystkich członków PIIB. Najwyższy procentowy udział członków okręgowych izb w szkoleniach odnotowano w: Mazowieckiej OIIB – 62,8%, Lubelskiej OIIB – 49,4% i Opolskiej OIIB – 44,0%. Należy zwrócić uwagę, że wsparcie w organizacji systemu szkoleniowego otrzymały okręgowe izby ze strony stowarzyszeń naukowo-technicznych. Dobre rezultaty w doskonaleniu zawodowym przyniosła współpraca z wojewódzkimi i powiatowymi inspektoratami nadzoru budowlanego oraz powiatowymi organami administracji architektoniczno-budowlanej. Istotnym wsparciem dla doskonalenia zawodowego członków PIIB ze strony okręgowych izb było dofinansowanie do prenumeraty branżowych czasopism naukowo-technicznych oraz wydawanie biuletynów informacyjnych. W toku dyskusji podkreślono bardzo ważną rolę w doskonaleniu zawodowym miesięcznika „Inżynier Budownictwa”, który otrzymuje każdy członek PIIB. Uzupełnieniem oferty doskonalenia zawodowego są szkolenia dostępne na portalu internetowym PIIB. Z roku na rok wzrasta liczba członków okręgowych izb korzystających z kursów e-learningowych oraz serwisów: biblioteki norm PKN, BHP, BISTYP, POŚ. W czasie posiedzenia KUDZ wskazano również na konieczność intensyfikacji działań, aby w 2020 r. liczba członków korzystających z przygotowanej oferty szkoleniowej była wyższa niż w roku 2019.
Podczas posiedzenia KUDZ przeprowadzono także analizę szkoleń e-learningowych dostępnych na portalu PIIB oraz przedstawiono propozycję aktualizacji wybranych tematów szkoleniowych, formy prezentacji i zasad przygotowania oraz omówiono współpracę z okręgowymi izbami w tym zakresie. Należy podkreślić, że szkolenia e-learningowe są stosunkowo łatwą i ogólnie dostępną formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Na stronie internetowej PIIB zamieszczono 27 kursów e-learningowych, z których skorzystało w 2019 r. – 22 423 osoby (18,97% wszystkich członków PIIB). W czasie obrad KUDZ, Adam Kuśmierczyk, dyrektor Krajowego Biura PIIB przedstawił również prezentację pt. „Formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych członków PIIB” w ramach monitorowania szkoleń w systemie BUD-INFO w zakresie elektronicznego systemu dokumentowania szkoleń. W toku dyskusji członkowie komisji wskazali na konieczność rozbudowy systemu w zakresie możliwości zarządzania szkoleniami, elektronicznego ich dokumentowania i monitorowania. Ustalono, że system ten zostanie uzupełniony na bazie rodzajów aktywności określonych w uchwale XVII Krajowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego PIIB.
dr inż. Andrzej Pichla
Członek KUDZ PIIB