29 maja 2019 r. odbyło się II posiedzenie Rady Dostępności, które poświęcone było omówieniu kwestii problemowych związanych z realizowanymi obecnie inicjatywami dotyczącymi problematyki dostępności. Poruszono m.in. sprawy dotyczące projektowanych zmian w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Po raz drugi w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju spotkali się przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych, a także środowisk osób z niepełnosprawnościami by w wspólnie rozmawiać o stanie realizacji oraz nowych inicjatywach podejmowanych w ramach Programu Dostępność Plus. Polską Izbę Inżynierów Budownictwa w Radzie reprezentuje Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa.
– Dla nas jesteście Państwo zapleczem eksperckim, ale i inspiracją do dalszych działań. Szereg postulatów i pomysłów określonych w Programie Dostępność Plus już uruchomiliśmy, nad innymi intensywnie pracujemy. Dziś chcemy porozmawiać z Państwem o kolejnych działaniach. O tym, co waszym zdaniem jest najważniejsze i jak najlepiej to osiągnąć – powiedziała podczas otwarcia posiedzenia wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Do głównych zadań Rady należy opiniowanie i doradztwo w procesie tworzenia aktów prawnych, rekomendowanie zmian w przepisach prawnych wynikających z potrzeb w zakresie dostępności, wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz działań na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie dostępności oraz przygotowywanie ekspertyz i analiz niezbędnych do realizacji działań zaplanowanych w rządowym Programie Dostępność Plus.
Drugie spotkanie Rady poświęcone było omówieniu kwestii problemowych związanych z realizowanymi obecnie inicjatywami poświęconymi problematyce dostępności. W szczególności poruszono sprawy dotyczące trwających prac legislacyjnych nad ustawą o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz projektowanym zmianom rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wejście w życie nowych przepisów będzie stanowić mocny impuls do wdrażania dostępności na szeroką skalę w podmiotach publicznych i prywatnych, dlatego ważne jest aby projektowane przepisy zostały skonfrontowane z opinią ekspertów zasiadających w Radzie Dostępność.
Projekt rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przewidziany jest do przedstawienia do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych w czerwcu tego roku.
W czasie obrad został również zaprezentowany, opracowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt Standardu Dostępności POZ, znajdujący się w fazie uzgodnień wewnątrzresortowych.
Oprac. Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa, (Red. PIIB)
Członek Rady Dostępności
Fot. Bartek Kosiński, MIiR