Witryna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.    Zamknij
   Witamy serdecznie na portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa!
Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3 Slideshow Image 4
Kod weryfikacyjny: --- 

 

Aktualności

Informacje bieżące
Komunikaty dla członków
Konferencje
Po godzinach
Komunikat PDF Drukuj Email
niedziela, 22 marca 2020

Koleżanki i Koledzy,

 

Koronawirus jest mikroskopijnie mały, a zdążył już przesłonić tak wiele ważnych spraw, którymi żyliśmy do czasu, aż dotknął nas bezpośrednio, tu i teraz. Większość z nich wróci, kiedy już uporamy się z największymi zagrożeniami. Pojawią się nowe problemy, wygenerowane przez epidemię i jej nie do końca jeszcze znane skutki. Chcemy powrotu do normalności, ale wiemy, że to potrwa, będzie miało swoje koszty i na pewno nie wszystko będzie tak, jak przedtem.

Piszę ten tekst w okresie zawieszenia wielu aktywności społecznych i gospodarczych, apeli o ograniczanie bezpośrednich kontaktów między ludźmi, w czasie rosnących wartości statystyk epidemii. Ale widzę także ruch na budowach. To znaczy, że jesteście na swoich miejscach pracy i fizycznie, i zdalnie (przez internet) podtrzymujecie obroty hamującej gospodarki. To znamienne, że w tak wyjątkowej sytuacji budownictwo pokazuje swoją, względną niestety, odporność i zdolność kreowania wartości na przyszłość.

Wszystko to jednak powinno przebiegać bez niepotrzebnego narażania ludzi, a więc także z myślą o przyszłości, o utrzymaniu rynku pracy i potencjału wykonawczego firm, a nie tylko pod presją bieżących terminów. Samo wdrożenie w miejscach pracy szeregu zaleceń sanitarnych (można powiedzieć, że poszerzył się zakres planu BIOZ) nie usunie wszystkich zagrożeń.

Budownictwo wytwarza istotną część PKB i tzw. tarcza antykryzysowa powinna osłonić także tę część gospodarki. Chodzi nie tylko o pieniądze, ale i m.in. o uelastycznienie regulacji kontraktowych, o uznanie epidemii za siłę wyższą. Oby nagrodą za trwanie na miejscach pracy nie były kary umowne…

Wszystkim Wam życzę zdrowia i wytrwałości.

 

prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński

Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

 

 
 

Budowa aplikacji internetowych: Budowa aplikacji internetowych
Profil FB Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa