alt15 stycznia 2020 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Dostępności  w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji pozarządowych a także środowisk osób z niepełnosprawnościami spotkali się, aby wspólnie rozmawiać o planowanych działaniach podejmowanych w ramach Programu Dostępność Plus. Podczas posiedzenia minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wręczyła nominacje członkom Rady Dostępności i przyjęto regulamin prac.

- Dziś otwieramy nowy rozdział w działalności Rady Dostępności – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodała: „W tym gronie nie musimy przekonywać się do tego, że dostępność jest ważna, potrzebna i konieczna. Wśród nas są najlepsi eksperci z tej dziedziny, a także reprezentanci środowisk, dla których dostępność jest szczególnie istotna”.

altDo głównych zadań rady należy opiniowanie i doradztwo w procesie tworzenia aktów prawnych, rekomendowanie zmian w przepisach prawnych wynikających z potrzeb w zakresie dostępności, wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz działań na rzecz poprawy świadomości społecznej w zakresie dostępności oraz przygotowywanie ekspertyz i analiz niezbędnych do realizacji działań zaplanowanych w programie.

W skład Rady wchodzi 49 ekspertów reprezentujących różne środowiska oraz organy władzy publicznej. Przedstawicielem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa jest Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa.

W czasie posiedzenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pełniąca funkcję przewodniczącej Rady wręczyła nominacje ekspertom, którzy zostali powołani na podstawie ustawy z dnia 19.07.2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2019 r. poz. 1696).

altPodczas spotkania omówiono kwestie związane z wdrożeniem przepisów ustawy o dostępności, założenia dotyczące przeglądu przepisów prawa w zakresie dostępności oraz projektu rozporządzenia w zakresie wymogów dla podmiotów certyfikujących dostępność. Przedstawiono informacje o planach związanych z realizacją Programu Dostępność Plus w perspektywie krótko- i długoterminowej. Przewiduje się m.in. uruchomienie działań wspierających podmioty publiczne w realizacji ustawy. Przedstawione zostały również informacje dotyczące zasad przyznawania pomocy w ramach Funduszu Dostępności oraz pierwszych efektów programu pożyczkowego na inwestycje likwidujące bariery architektoniczne w budynkach użyteczności publicznej i w budynkach mieszkalnych, wielorodzinnych.

Podczas dyskusji zwrócono uwagę na potrzebę wzmocnienia działań informacyjno-promocyjnych, wpływających na tworzenie pozytywnego wizerunku kwestii dostępności w społeczeństwie.

Opr.  Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa

Członek Rady Dostępności

 

Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej